Čo treba vedieť, ak chcete mať v záhrade záhradný domček

Záhradný domček je bezpečným miestom pre uloženie náradia, kosačky či bicyklov. Iste ho budete chcieť umiestniť tak, aby nepôsobil rušivo ale naopak, dotvoril estetický vzhľad záhrady. Poradíme vám, ako to správne miesto vybrať a čo všetko si pred osadením domčeka budete musieť pripraviť.

Kam umiestniť záhradný domček

Ak je záhradný domček určený len na skladovanie, najvhodnejšie je ho umiestniť na koniec záhrady. Na takomto mieste sa dá šikovne ukryť za stromy alebo kroviny a nebude kaziť estetický dojem. Vyberajte miesto, na ktorom ho bude možné zakomponovať do časti záhrady so zeleňou. Na jeho ukrytie môžete využiť aj popínavé rastliny. Pri plánovaní vezmite do úvahy, že stromy a kríky sa časom iste rozrastú.

Či už máte okrasnú, úžitkovú alebo kombinovanú záhradu, domček najkrajšie vynikne na okraji pozemku. Ak vyberiete miesto v blízkosti zeleninovej záhradky, takéto umiestnenie je navyše praktické.

Základ pre záhradný domček

Či už si domček postavíte svojpomocne alebo si ho kúpite hotový, bude potrebovať dobrý základ. Základ by mal byť pevný, rovný a stabilný, aby neprišlo po osadení domčeka k posunom a deformáciám terénu alebo jeho navlhnutiu. Záhradný domček by sa tak mohol poškodiť.

Terén pod záhradným domčekom je potrebné vyrovnať a zhutniť. Ako základ môžete použiť betónové pätky alebo betónovú dosku s výstužou. Lacnejšou a rýchlejšou alternatívou je zasypať plochu pre domček vrstvou štrku či makadamu alebo položiť zámkovú dlažbu. S takýmito podkladmi však hrozí nerovnomerné sadanie stavby.   

Pozor na zákon

Umiestniť záhradný domček, pergolu alebo altánok na záhradu nemôžete len tak. Stavebný zákon (č. 50/1976 Zb.) myslí aj na takéto stavby. Záhradný domček, pokiaľ je jeho plocha do 25 m2 a výška do 5 m, spadá pod tzv. drobné stavby. Drobná stavba plní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, teda k rodinnému domu, chate či chalupe. Na realizáciu drobnej stavby postačí iba ohlásenie, ktoré sa podá na príslušný stavebný úrad. Ak stavba presahuje uvedené rozmery, bude potrebné požiadať o stavebné povolenie.

K tlačivu na ohlásenie drobnej stavby budete okrem iného potrebovať aj súhlas susedov, list vlastníctva, jednoduchý technický opis, výkres a súhlas prípadných spoluvlastníkov nehnuteľnosti. Ak to bude potrebné, stavebný úrad môže požadovať aj iné dokumenty. Je preto dobré informovať sa priamo na stavebnom úrade, aby ste sa neskôr vyhli prípadným komplikáciám. V prípade, že si ohlasovaciu povinnosť nesplníte, môže vám byť uložená pokuta, v krajnom prípade povinnosť odstrániť stavbu. 

admin

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@projekty-bungalov.com