Najlepšie rastliny do interiéru
Izbové rastliny sú dekoráciou, ktorá oživí každý interiér. Okrem ich vzhľadu je pri výbere potrebné zamerať sa na podmienky, ktorými konkrétny priestor disponuje. Nie každá miestnosť má napríklad dostatok svetla. Preto vám prinášame niekoľko tipov na menej náročné druhy, ktoré si iste rýchlo obľúbite.
Zamiokulkas (Zamioculcas Zamiifolia)
Zamiokulkas, alebo rastlina ZZ, je obľúbenou voľbou v kanceláriách a domácnostiach. Vďaka svojej vysokej odolnosti, lesklým kožovitým listom a dužinatej stonke, je takmer nezničiteľná. Výhodou je, že veľmi pomaly rastie, takže sa nemusíte obávať častého presádzania. V dospelosti dosahuje výšku 1 až 1,2 m.
Obľubuje tienisté miesta bez priameho slnečného svetla. Zamiokulkas je tiež veľmi nenáročný na vodu. Odporúča sa polievať ho maximálne 1 až 2-krát za mesiac. Zálievku treba následne nechať dobre odtiecť a nenechávať ju v miske pod kvetináčom.
Aglaonema (Aglaonema commutatum)
Aglaonema patrí medzi najkrajšie nenáročné rastliny do interiéru a navyše čistí vzduch v miestnosti. Počas celého roka oživí celý priestor svojimi pozoruhodnými červenozelenými listami. Patrí medzi pomaly rastúce rastliny, v dospelosti však dosahuje výšku až do 1,2 m.
Pre aglaonemu je ideálnym stanoviskom stredne tienisté miesto na nepriamom svetle s vyššou vlhkosťou vzduchu. Zalievať sa ju odporúča až keď je substrát do hĺbky niekoľkých centimetrov úplne suchý. Treba si dať pozor na preliatie, keďže aglaonema je náchylná na hnitie korienkov.
Spolu so všetkými výhodami, aj táto rastlinka prináša jednu nevýhodu. Je mierne jedovatá. Pri požití spôsobuje podráždenie úst, žalúdka alebo kože, preto sa neodporúča chovateľom domácich miláčikov, ako sú psy alebo mačky.
Tilandsia (Tillandsia)
Tilandsie sú skutočne netradičné a pozoruhodné izbové rastliny. Patria medzi epifyty (organizmy žijúce prichytené na ,,hostiteľskej“ rastline), preto väčšinu živín získavajú zo vzduchu pomocou špeciálnych šupín. Korene im slúžia len na prichytenie sa k podkladu. Dajú sa zakúpiť ukotvené v kvetináči alebo na kmienku, pomocou ktorého ich zavesíte na záclonu alebo umiestnite na miesto v blízkosti okna.
Tieto rastlinky obľubujú dostatok nepriameho svetla a dobrú cirkuláciu vzduchu. Zalievanie prebieha spôsobom rosenia alebo namáčania vo vode. Jednoducho ich uložte do väčšej misy s prevarenou alebo dažďovou vodou a nechajte namočené cez noc. Tento proces je potrebné opakovať raz za 4 - 5 dní.
Kalatea (Calathea)
Kalatea je so svojimi viacfarebnými vzorovanými listami skvelou dekoráciou do každej miestnosti. Poznáme množstvo odrôd a farebných variant. Výhodou je ich pomalý rast a maximálna výška do 60 cm. Väčšina druhov kalateí kvitne len v prírode, avšak obľúbená kalatea šafránová vás poteší jasnooranžovými kvetmi aj v interiéri.
Kalateám sa najlepšie darí na tienistom stanovisku v miestnosti s vyššou vlhkosťou vzduchu. Rastlinu sa odporúča zalievať až vtedy, keď je substrát kvetináča do hĺbky 2,5 cm úplne suchý a treba si dať pozor na preliatie.