Ako vybrať pozemok pre stavbu domu

Výber pozemku nie je dôležitý len z hľadiska lokality na bývanie. Kým si zvolíte ten najvhodnejší pre vás, mali by ste zvážiť aj iné faktory. Pripravili sme pre krátky prehľad toho, na čo by ste iste nemali zabudnúť.

Veľkosť pozemku

Aby ste sa rozhodli pre vhodnú veľkosť pozemku, ujasnite si, či vlastne od nového domu očakávate. Budete chcieť mať pri dome zeleninovú záhradku alebo chcete pestovať aj ovocné stromy? Radi by ste si na záhrade vybudovali bazén alebo ihrisko pre deti? Plánujete vytvoriť miesto na relaxáciu v pokoji zelene a postaviť si altánok?

Rozmery pozemku ovplyvnia tiež veľkosť rodinného domu, ktorý plánujete postaviť. Najčastejšou voľbou pre rodiny s malými deťmi je štvorizbový dom. Pre starší pár postačí menej miestností a, naopak, pre početnú rodinu budete potrebovať väčší dom. Vopred sa tiež rozhodnite, či budete stavať prízemný alebo poschodový dom.

Povinné odstupy

Pri umiestnení domu na pozemok budete musieť dodržať povinné odstupové vzdialenosti od okolitých stavieb či iných objektov. Zákon stanovuje, že vzdialenosť domu od hranice pozemku nesmie byť menšia ako 2 m. Ak sú na protiľahlých stenách domov okná obytných miestností, vzdialenosť musí byť minimálne 7 metrov. Táto sa dá znížiť na 4 m, ak sa na týchto stenách nenachádzajú okná do obytných miestností.

Povinné odstupy je potrebné dodržať tiež od komunikácií, vysokej zelene a podobne. Všetky potrebné informácie nájdete v územnom pláne konkrétnej obce.

Ide o stavebný pozemok?

Aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám, overte si v územnom pláne obce aj to, či sa jedná o stavebný pozemok. V opačnom prípade by ste museli požiadať o zmenu typu pozemku, čo by mohlo znamenať zdržanie začiatku stavby aj o viac ako jeden rok. V územnom pláne nájdete aj ďalšie dôležité informácie, ako sú koeficient zastavanosti, maximálny počet podlaží a podobne.

Vysporiadanie vlastníckych vzťahov

Kúpa pozemku, ktorý nemá vysporiadané vlastnícke vzťahy, by sa mohla natiahnuť na dlhé obdobie. Informácie o vlastníckych vzťahoch nehnuteľností sa dozviete na katastri. Dozviete sa tiež, či na pozemku neprebieha dedičské konanie a či naň nie sú uvalené plomby alebo záložné práva a podobne. Preverte si aj to, kto je vlastníkom okolitých pozemkov. A to najmä vtedy, ak cez ne vedie prístupová cesta.

Ochranné pásma

Informujte sa o ochranných pásmach plynovodu, vodovodu, kanalizácie, elektroinštalácie alebo stavieb, ako sú železničná trať, vodárenský zdroj a podobne. Ich ochranné pásmo môže byť až do niekoľko desiatok metrov, čo by mohlo obmedziť alebo znemožniť stavbu na pozemku. Na ochranné pásma je potrebné navyše myslieť aj pri výsadbe krov a stromov.

Inžinierske siete — sú dostupné?

Neoddeliteľnou súčasťou zvažovania vhodnosti pozemku na stavbu je dostupnosť inžinierskych sietí. Pre bezproblémové bývanie budete potrebovať minimálne vodu a elektrickú energiu. Výhodou je, ak máte k dispozícii tiež kanalizáciu a plyn. Na niektorých pozemkoch sú už zavedené, na iných si ich zavedenie budete musieť zabezpečiť sami. Skontrolujte si preto u ich poskytovateľov, či to bude možné a v akej vzdialenosti je najbližšie miesto pripojenia. Vopred počítajte s nákladmi, ktoré na pripojenie budete potrebovať.

Rovinatý alebo svah?

Rovinatý pozemok vám ušetrí peniaze. Stavba domu na rovine je totiž najmenej finančne náročná a k dispozícii máte bohatú ponuku ladnejších katalógových projektov domov. Mierne prevýšenie pozemku je možné vyrovnať, pri väčšom prevýšení musíte počítať s vyššími výdavkami na založenie stavby aj na vypracovanie projektu domu. Do svahu potom môžete osadiť základy domu alebo vybudovať pivnicu. Presne riešenie bude závisieť na konkrétnej situácii.

Zloženie pôdy, záplavové územia

Informujte sa tiež o zložení pôdy. Základy domu napríklad pri piesčitej pôde znamenajú vyššie náklady. Zloženie pôdy tiež ovplyvňuje vsakovanie vody a prípadnú nutnosť riešenia pre odvod dažďovej vody. Skontrolujte si tiež, či sa pozemok nenachádza v záplavovej oblasti.

admin

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@projekty-bungalov.com