Ako zvoliť dispozíciu domu?
Dispozícia domu určuje usporiadanie a veľkosť jednotlivých miestností. Mala by preto vyhovovať vašim potrebám. Vašim preferenciám by mal vyhovovať aj projekt, ktorý si vyberiete. Na čo všetko je potrebné myslieť pri výbere?
Orientácia domu
Základom pre výber dispozície je orientácia pozemku na svetové strany, či vaše požiadavky na výhľad do okolia. Pri výbere projektu preto prihliadajte na to, aby boli obytné miestnosti situované viac do južnej strany a úžitkové miestnosti ako technická miestnosť či kúpeľňa na severnú stranu domu. Toto rozmiestnenie vám umožní optimálne využitie denného svetla.
Základné rozdelenie
Dispozícia domu by mala celý priestor rozdeliť na spoločenskú, tzv. dennú a nočnú, inak nazývanú aj súkromnú zónu. Bližšie k vstupu do domu by sa preto mali nachádzať denné priestory. V tichšej časti domu sa bude nachádzať nočná zóna. Nie na každom pozemku je však možné toto rozdelenie presne dodržať. Vychádzajte preto aj z vašich konkrétnych podmienok.
Vstupné priestory a chodba
Vstupné priestory je vhodné orientovať smerom na sever. Vyberajte projekt, v ktorom je zádverie oddelené od ostatných častí domu dverami. Toto riešenie plní tepelnú aj hygienickú funkciu. Zádverie by malo byť dostatočne priestranné na umiestnenie búnd, kabátov aj obuvi.
Ideálna dispozícia domu minimalizuje plochu chodieb. Chodby môžu okrem komunikačnej funkcie slúžiť aj na umiestnenie úložných priestorov. Z hľadiska efektívneho využitia celého priestoru domu by však mali zaberať čo najmenšiu plochu.
Denná zóna domu
Dennú zónu domu tvorí obývačka, jedáleň a kuchyňa, ktoré sú centrom rodinného života. Obývačku orientujte smerom na juh alebo západ. Kuchyňu na sever až východ. Túto orientáciu oceníte najmä počas horúceho leta. Na kuchyňu by mala nadväzovať jedálenská časť.
Veľkosť jednotlivých miestností bude závisieť od veľkosti vašej rodiny a toho, akým spôsobom ich využívate. Niektoré rodiny trávia viac spoločného času v obývačke, iné v kuchyni. Nezabudnite vziať do úvahy, ako často mávate návštevy.
Denná zóna by mala prirodzene prechádzať do terasy. V teplejších mesiacoch tak získate ďalší priestor. Pre jeho optimálne využitie nezabudnite pri stavbe domu naplánovať vhodné tienenie.
Nočná zóna domu
Spálňa by sa mala nachádzať v najmenej rušnej časti domu. Vhodná orientácia je na východ alebo juhovýchod. Súčasťou spálne môže byť aj priestranný šatník. V blízkosti spálne budú umiestnené detské izby. Blízkosť izieb vám bude vyhovovať najmä, ak máte malé deti. Pri väčších deťoch môžete zvoliť ich umiestnenie do inej časti domu.
Kúpeľňa, wc a technická miestnosť
V rodinnom dome pre štvor či viacčlennú rodinu by sa mali nachádzať dve samostatné wc. Jedno môže byť súčasťou kúpeľne. Druhé wc by malo byť umiestnené samostatne. Môžete ho využiť aj ako wc pre hostí.
V blízkosti týchto miestností by sa mala nachádzať technická miestnosť so samostatným vetraním. Okrem technického príslušenstva domu sem môžete umiestniť aj práčku so sušičkou. Umožní vám to tak udržiavať väčší poriadok v kúpeľni. Technickú miestnosť nie je vhodné používať na skladovanie bicyklov či iných predmetov. Na tento účel vytvorte samostatné skladovacie priestory.
Hosťovská izba a pracovňa
Súčasťou dispozície vášho domu môžu byť aj ďalšie izby. Bude to závisieť predovšetkým od celkového rozpočtu na stavbu a maximálnej miery zastavania pozemku. Hosťovskú izbu a pracovňu umiestnite do nočnej časti domu. Budete tu mať dostatok pokoja na prácu a vaši hostia na odpočinok.